Plastik Kalıp Çelikleri

Her türlü plastik hammaddenin muhtelif yöntemlerle şekillendirilmesi amaçlı üretilmiş, aşındırıcı plastiklere karşı dayanıklı, çok yüksek baskı adeti ve yüksek parlatılabilirlik imkanı sunabilen alaşımlı takım çeliği gurubudur. Birçok plastik hammadde esaslı ürünün baskı alınmasında kullanılmasının yanı sıra, bazı metal enjeksiyon kalıplarının kalıp hamillerinde de kullanılmaktadır

Plastik bazlı hammaddelerin şekillendirilmesi işleminde kullanılan Plastik Kalıp Çelikleri, günümüz imalat ve kalıp sektöründe kayda değer kullanım sahasına sahip çelik grubudur. Beyaz eşya sanayi, çeşitli ev aletleri, inşaat sektörü, elektrik-elektronik parçaları ve otomotiv yan sanayi başta olmak üzere daha birçok alanda kullanımı mevcuttur. Plastik kalıp çelikleri genellikle ısıl işlem sertleştirilmesi yapılmış halde kullanıcılara arz edilir. Bu durum kullanıcılar açısından önemli avantajlar içermektedir. Öyle ki uygun çelik içyapısının ve istenen sertlik değerlerinin elde edilmesi için gerekli ısıl işlem tesisleri POLDI bünyesinde eksiksiz olarak bulunmakta ve gerekli tüm şartlar sağlanmaktadır. Ayrıca müşterilerin tüm talepleri dikkate alınarak, prosesin gerektirdiği özel şartlar temin edilmektedir. Özetle müşteri istekleri doğrultusunda şekillenen teknolojik beklentiler, POLDI tarafından karşılanarak, plastik kalıp sektörünün teknolojik gelişimine katkı sağlanmaktadır.

Kullanılan Plastik malzemenin özelliklerine göre tercih edilmesini tavsiye ettiğimiz plastik kalıp çelik kalitelerinden bazıları;

 • 400 mm kalınlığa kadar ABS kalıpları için 1.2311 ISO-BM kalite çelik,
 • 400 mm den büyük ABS ve katkı ihtiva etmeyen plastik malzemeler için kullanılan kalıp imalinde 1.2738 kalite çelik veya daha yüksek sertliklerde üretilen, yüksek parlatma kabiliyetine sahip 1.2738 Supreme (310-355 HB )
 • Kolay İşlenebilirlik istenen kalıp üretiminde ise kükürt oranı nispeten yüksek 1.2312 plastik kalıp çeliği kullanılabilir. Bu çelik, özellikle yüksek mukavemet gerektirmeyen kalıp kısımlarında veya krom kaplama ve parlaklık özelliklerinin gerekmediği kalıp parçalarında kullanılabilir.
 • 310-355 HB sertlik değerlerinde, yüksek Çekme Mukavemeti ve iyi derecede polisaj kalitesi istenen kalıplar için 1.2711 ISO-B ve 1.2767 kalite çeliklerimiz mevcuttur.
 • PVC ve Aminoplast gibi yüksek kimyasal erozyona neden olan plastik malzemelerin şekillendirilmesinde 1.2316 mod ISO-B çeliği geliştirilmiştir. Yüksek korozyon ve paslanmaz özelliği istenen proseslerde, 1.2316 çeliği 265-310 HB veya ihtiyaç duyulduğunda 52 HRC sertlik değerlerine kadar sertleştirilerek kullanılabilir.

Plastik Kalıp Çeliklerinden Beklenen Özellikler

 • Temiz ve homojen mikro yapı,
 • Kolay işlenebilirlik (ön sertleştirilmiş malzemeler dahil),
 • Yüksek aşınma dayanımı,
 • Çalışma esnasındaki plastik hammaddenin yüksek basıncına dayanım,
 • Çok iyi parlatılabilirlik,
 • Yüksek korozyon direnci.

Kataloğumuzu incelediniz mi?

Kataloğumuzda ürün çeşitlerimizi ve hizmetlerimizi detaylıca görebilirsiniz.

KATALOĞU İNCELE